Tejfogak szuvasodása
A tejfogakat megjelenésüktől kezdve úgy kell ápolni, mint a maradó fogakat. Gondozásuk egyrészről azért fontos, mert a gyerekek – bár hatéves korukban megkezdődik a fogváltás – tizenkét éves korukig élnek együtt tejfogaikkal. Másrészről a tejfogak szuvasodásának később a maradó fogak is kárát láthatják.
Ha a maradó fogak olyan szájba törnek elő, ahol szuvas tejfogak vannak, sokkal nagyobb eséllyel kezdenek el maguk is szuvasodni, hiszen rögtön érintkezésbe kerülnek a sok szuvasodást okozó baktériummal.

Szintén problémát okoz, ha a tej-őrlőfogat jóval korábban el kell távolítani a szuvasodás miatt, mint hogy az magától kiesne, mert ekkor a helye beszűkül, és a maradó fognak nem lesz elegendő helye a megfelelő pozícióban kinőni, így rendezetlen fogsor alakulhat ki. Ekkor fogszabályzó kezelésre van szükség, ami hosszú, nagy együttműködést igénylő folyamat. A tejfogak szuvasodása emellett a rágás és a beszéd fejlődését is károsan befolyásolhatja.
Érdemes tehát a tejfogakat ugyanúgy, mint a maradó fogakat idejében kezelni, vagy töméssel ellátni, hogy így biztosítsuk funkciójukat és az előtörő maradó fogak épségét.
A leggyakoribb fogazati probléma kisgyermekek esetén az ún. cirkuláris caries, ami nem más, mint a frontfogak ínyszélén megjelenő szuvasodása, mely gyorsan körbefut a fog nyaki területén lemetszve ezzel a koronai részt. Mosolygáskor a sötétre színeződott csonkok, elhalt, állcsontban maradt gyökerek árulkodnak a problémáról. Jellemzően a cumisüvegből adott cukrozott teák, üdítők idézik elő.
Kiemelt figyelmet érdemel még a tejörlők egymás felé néző felszíne, azaz fogközök.
„A rossz fogaimat a szüleimtől örököltem…”
A gyermekek fogai eredendően egészségesek. A gyermekfogak sorsáért első sorban a szülők felelősek, akik sajnos gyakran csak a sulifogászati szűrés után döbbenek rá az aggasztó állapotokra: azaz, hogy nem fektettek kellő hangsúlyt a gyermek fogazatára és a helyes szájápolás elsajátításra.
Gyakran halljuk az anyukáktól, hogy “pedig a gyerek rendesen mossa, fogorvoshoz is járunk vele, de nincs mit tenni, ilyen fogakat örökölt”.

Ez azonban nem egészen így van. A gyenge fogzománc, a szuvasodásra való hajlam valóban örökölhető, de a nem megfelelő fogápolás és étkezés ennél lényegesen fontosabb, és sokkal nagyobb szerepet játszik a szuvasodás kialakulásában. Ha megfelelő a szájhigiéne, és odafigyelünk az étkezésre, sokkal kisebb eséllyel alakul ki a fogszuvasodás.
Plusz egy érdekesség! A fogszuvasodás egy „fertőző betegség”, hiszen a szuvasodást baktériumok okozzák, melyet könnyedén átadhatunk egymásnak. Így a saját gyermekünket is megfertőzhetjük, méghozzá azzal a szakállas trükkel, amikor a földre pottyant cumit vagy a bébiételes kanalat lenyaljuk. Legyünk hát óvatosak, hiszen a felnőttek szájának mikroflórája merőben eltérő egy kisgyermekétől.
Ezek tehát azok a tényezők, melyek a legfőbb szerepet játsszák a szuvasodás kialakulásában. Ha megfelelő a szájhigiénia, és odafigyelünk az étkezésre, sokkal kisebb eséllyel alakul ki a fogszuvasodás.
Mit lehet tenni a szuvasodás megelőzéséért?
A megelőzés lépései:
- szájhigiénia fokozása, szükség esetén együttműködés a fogorvossal, dentálhigiénikussal,
- egészséges táplálkozás,
- rendszeres fogorvosi ellenőrzés,
- adott esetben fluoridos kezelés. (A fluoridos kezelés az orvos javaslata alapján történik.)
0-3 éves kor:
A legnagyobb ellenség az édes itallal teli cumisüveg. Leggyakrabban azoknak a gyerekeknek romlik látványosan a foga, akiknek a szájában sokat, sőt, gyakran egész éjszaka ott lóg a cukros teával töltött cumisüveg. Ne szoktassuk rá gyermekünket erre a káros folyamatra! A cukros folyadékban így tulajdonképpen folyamatosan áznak a fogak, ami rendkívül jó táptalaja a fogszuvasodást okozó baktériumoknak. A teába csavart citromlé, pedig szinte feloldja a fogzománcot, még könnyebbé téve a fogak elromlását.
A csecsemők fogatlan szájüregét, ínyét is rendszeresen tisztítani kell egy tiszta textillel! Az első fogak megjelenése pedig már egyenlő a rendszeres fogápolás szükségességével, amihez puha gyermekfogkefét használjunk.
Óvodáskor:
Az oviskor jellemzően a tejfogazat időszaka. Mivel a nap nagy részét a gyerkőc a szülőktől külön tölti, fontos, hogy egy rendes fogmosással indítsuk a napot. Még akkor is, ha az oviban uzsonnával indítják a napot. A lényeg, hogy mihamarabb a napi rutin részévé váljon a reggeli fogmosás. Napközben a gyerekek saját maguk mossák a fogaikat (úgy ahogy), tehát este megint a szülő felelőssége az alaposságra figyelés.
A tejfogak jelentőségét nem szabad lebecsülni, azokat egészségesen kell megőrizni a fogváltásig, mely az óvodáskor végével a Fogtündérrel karöltve be is köszönt.

Lássuk csak miért olyan nagyon fontosak azok a tejfogak
-
Emésztési zavarok megelőzése: A helyes, kiegyensúlyozott rágáshoz elengedhetetlenek a kis fogacskák, az pedig a jó emésztés előfeltétele.
-
A hiánytalan fogazat a világos beszéd és a rendes hangképzés alappillére.
-
Helyfenntartókként a kis tejfogak biztosítják a maradó fogak helyeit a sorban.
-
A romló fogak ugyanúgy kellemetlen leheletet okoznak, mint a felnőttek esetén, így ez hatással van a társas kapcsolataira is.
-
Már egy kisgyermek esetén is fontos az esztétikum. Tudjuk, hogy a sokszor cserfes gyermekszáj olykor csúfolódásban edzi a nyelvét, nem kímélve ezzel azt a gyerkőcöt, aki éppen a tárgya a gonoszkodó humornak.
Amit tehetünk:
1. CUMISTOP! – Rossz szokásokról való leszoktatás (cumizás, ujjszopás).
2. RANDEVÚ A FOGÁSZATON! – Rendszeres fogászati kontroll, még mielőtt fájdalmas problémák adódnának.
3. CUKORKÓMA KERÜLÉSE! – Cukros ételek és italok mellőzése. A szénsavas üdítők és a kóla semmilyen formában nem fogbarát. Se cukrosan se cukor mentesen ☹
4. Gondos fogápolás!
Bejelentkezés kezelésre
Telefonon történő bejelentkezéshez kérjük hívja a 06 1 801 2250-es vagy a 06 20 264 5840-es telefonszámot rendelési időn belül.
Az űrlapon megadott telefonszámon munkatársunk hamarosan megkeresi Önt a kért kezelési időpont megerősítésének érdekében.
Online bejelentkezés
A csillaggal jelölt mezőket kérjük mindenképpen töltse ki.